8 Ocak 2012 Pazar

İLKER BAŞBUĞ KİMDİR?  Türk Silahlı Kuvvetlerinin 26'ncı Genelkurmay Başkanı olan İlker Başbuğ (d. 29 Nisan 1943, Afyonkarahisar) 2002 yılında orgeneralliğe terfi etti, 2002-2003 yıllarında Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı, 2003-2005 yılları arasında Genelkurmay İkinci Başkanlığı, 2005-2006 yıllarında Birinci Ordu Komutanlığı görevlerini müteakip 2006 yılı atamaları ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atandı.
Başbuğ, 2008 yılı Yüksek Askerî Şûra kararları ile Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı görevine gelmiştir. 2010 yılı Yüksek Askeri Şura kararları ile Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığından 30 Ağustos 2010 tarihinde geçerli olmak üzere emekli edilmiştir. Yerine Türk Silahlı Kuvvetleri Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner atandı.

YURT DIŞI EĞİTİM VE GÖREVLERİ
*Belçika / Brüksel'de NATO Uluslararası Askerî Karargâhında Cari İstihbarat Plan Subaylığı
*İngiltere Kara Harp Akademisi ve NATO Savunma Koleji
*Tuğgeneral rütbesi ile Belçika / Mons'ta Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargâhında (SHAPE) Lojistik ve Enf. Daire Başkanlığı ile 1'inci Zırhlı Tugay Komutanlığı
*Tümgeneral rütbesi ile Jandarma Asayiş Komutan Yardımcılığı ve Belçika / Mons'ta Millî Askerî Temsil Heyeti (NMR) Başkanlığı görevi

MADALYALARI
*TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası
*TSK Üstün Hizmet Madalyası, Pakistan İmtiyaz Nişanı
*TSK Şeref Madalyası, Gambiya Özel Şeref Madalyası
*ABD Liyakat Madalyası
*Arnavutluk Altın Kartal Madalyası
*Kore Cumhuriyeti Tongil Liyakat Madalyası


AĞLAMA DUVARINDA
2008 Haziran ayında Vakit gazetesinde Başbuğun ağlama duvarında çekilmiş 3 fotoğrafı yayınlandıktan sonra Başbuğ hakkında Yahudi ve Sabataycı tartışmaları basında yer aldı.


BÜYÜK KULÜP ÜYESİYDİ
Bu kulüp üyeleri arasında Çevik Bir ve Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Locası eski üstadı azamı Kaya Paşakay ile  diğer Üstadı azam Salih Evciler var.
İlker Başbuğ Paşanın Büyük Kulüp üyeliğine kabul edilmiştir.
Yorum Gönder